Zagrożenia wspólczesnej telewizji Drukuj E-mail

Zagrożenia współczesnej telewizji

Dawniej wzorem dla dzieci byli rodzice. Przekazywali małemu dziecku wszystkie niezbędne informacje, wartości, normy i wzory zachowań, którymi mały człowiek kierował się w dalszym życiu. Obecnie telewizja zajmuje istotne miejsce w procesie wychowania dzieci. Jest  dla nich nie tylko źródłem informacji, ale także jednym z wielu istotnych form spędzania wolnego czasu,  staje się ona także źródłem wielu zagrożeń dla małego odbiorcy.

Oglądanie telewizji jest bardzo wygodną, i łatwą formą spędzania czasu wolnego, nie wymagającą aktywności ze strony rodzica. Zapracowani rodzice, którzy muszą dzielić czas między praca, a rodziną często wybierają najprostsze rozwiązanie, które zapewni im tzw. „święty spokój”. Nie bez powodu mówi się, że telewizja jest tzw. „zjadaczem czasu”. Oglądanie jej zajmuje znaczną część czasu dnia codziennego. Należy podkreślić, że dzieci w wieku przedszkolnym są szczególnie podatne na wpływ środków masowego przekazu. Dzieje się tak, dlatego, iż mają mniejszy bagaż własnych doświadczeń, słabszą zdolność do odróżniania rzeczywistości od fikcji, niewykształcony do końca poprawny system wartości, ogólnie słabszą konstrukcję emocjonalną, psychiczną, umysłową i fizyczną. Dlatego tak silnie kształtują osobowość, psychikę i sferę emocjonalną małego człowieka.

Zagrożenia długotrwałego oglądania telewizji dla rozwoju dziecka:

-Zaburzenia komunikacji. Gdy dziecko spędza za dużo czasu przed telewizorem jest biernym słuchaczem. Dialog jest jednostronny, co powoduje ze mały człowiek nie rozwija mowy

-Zniekształcenie wyobraźni i aktywności twórczej.

-Upośledzenie prawidłowej mowy u dzieci. W bajkach bohaterowie porozumiewają się swoistą niby- mową, którą naśladują dzieci

-Ograniczanie, bądź skracanie czasu na rodzinne rozmowy rodziców z dzieckiem, a  także na wspólne relacje ze swoim rodzeństwem. Dzieci również nie rozwijają swoich zainteresowań

-Redukcja innych form uczestnictwa dziecka w kulturze takich jak : chodzenie do teatru, kina czy filharmonii.

-Pojawienie się zachowań agresywnych u dziecka, związanych z treściami niektórych bajek, programów. Im więcej scen przemocy, agresji dziecko ogląda w telewizji, tym bardziej staje się agresywne, a im dłużej ogląda, tym bardziej jest przekonane, że są to relacje prawdziwe.

-Bierne oglądanie kreskówek. Dziecko wyłącza się z jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Dzieci nie uczestniczą w zabawach na świeżym powietrzu, co jest niezbędne do ich prawidłowego rozwoju, a tym samych nie zaspokajają podstawowej potrzeby ruchu w wieku przedszkolnym

-Negatywny wpływ na układ nerwowy. Może dojść do poważnych uszkodzeń takich jak: zaburzenie koncentracji, trudności w skupieniu uwagi, drażliwość, nadpobudliwość.

-Fobie, leki, moczenie nocne. Zjawiska te mogą być spowodowane oglądaniem scen przemocy, agresji, w telewizji jak również tym, co powoduje u dziecka lęk i strach

-Problemy ze zdrowiem - zbyt bliska odległość miedzy ekranem telewizora, a dzieckiem, oraz długotrwałe wpatrywanie się w niego powoduje liczne wady wzroku. Nieprawidłowe siedzenie przed telewizorem powoduje wady kręgosłupa

-Zmęczenie i zaniedbywanie obowiązków szkolnych i domowych

-Uzależnienie od telewizji

Telewizja oprócz negatywnych wartości prezentuje także pozytywne, które oddziaływają na młodego człowieka. Wzbogaca wiedzę i umiejętności, przybliża do różnych kultur, zapoznaje ze zjawiskami przyrodniczymi itp.

Dlatego tak ważne jest, aby rodzice przygotowywali młodego człowieka do odbioru mediów w sposób odpowiedzialny i korzystny dla nich.

Bibliografia:

Izdebska J. Dziecko w świecie mediów elektronicznych , Białystok 2007

Andrzejewska A. „ Magia szklanego ekranu”-Zagrożenia płynące z telewizji” Poradnik nauczyciela, wychowawcy ,pedagoga „ Warszawa 2007

E. Jaszczyn, A Kozłowski Wpływ telewizji na rozwój dziecka – Wychowanie w przedszkolu nr 6 / 2000

Parnicka  U. Czas wolny przedszkolaka „ Wychowanie w Przedszkolu”, Warszawa 2000

START arrow KĄCIK DLA RODZICA arrow Zagrożenia wspólczesnej telewizji