Zabawy na nudę Drukuj E-mail

„Zabawy na nudę”

Spędzając czas w domu, rodzice często nie wiedzą jak zająć czas małego człowieka. Jednak istnieje wiele zabaw, które można z powodzeniem wykorzystać w domu. Do ich zrealizowania nie są potrzebne specjalne przedmioty czy rekwizyty. Wystarczą rzeczy, które posiadamy w domu.

Wiele zabaw, które można wykorzystać w domu nie spełnia jedynie charakteru „czysto” zabawowego, ale również posiada charakter edukacyjny. Dziecko poprzez zabawę kształtuje i rozwija wiele umiejętności, poszerza wiedzę, rozwija kreatywność.

Przykłady zabaw, które można wykorzystać w domu

Zabawa „Czego brakuje”ś

Rodzic układa w rzędzie kilka zabawek. Zakrywa dziecku oczy, a następnie chowa jakąś zabawkę. Dziecko zgaduje, której zabawki brakuje. Zabawę należy powtórzyć wielokrotnie.

Zabawa „Sieć pajęcza”

Zabawa przeznaczona jest, dla co najmniej trzech osób. Wszyscy uczestnicy siedzą w kole. Wylosowana osoba trzyma kłębek wełny i rozpoczyna zabawę, zadając pytanie. Która osoba zgłosi się pierwsza i trafnie odpowie na pytanie odbiera kłębek wełny, z tym że pierwsza osoba zatrzymuje koniec wełny. Następnie druga osoba zadaje kolejne pytanie i po odpowiedzi zatrzymuje nic, a kłębek podaje osobie, która odpowiedziała. Im więcej pytań tym gęściej upleciona jest siec pajęcza pomiędzy uczestnikami zabawy. Można również umawiając się na początku gry na inne pytanie np. rzeczy rozpoczynające się na literę A.

Zabawa „Moja bajka”

Jeden z uczestników wymyśla bajkę, a zadaniem drugiego jest dokończenie jej

np. Dawno, dawno temu w małej chatce żyła sobie dziewczynka, która codziennie chodziła na łąkę zbierać kwiaty. Pewnego dnia, kiedy, jak co dzień zbierała kwiaty zobaczyła…

Zabawa „Rzut do celu”

Do zabawy potrzebny jest pojemnik i małe piłki. Zadaniem dziecka jest wrzucenie z pewnej odległości piłki do pojemnika. Rzucamy wielokrotnie. Po skończonej zabawie liczymy z dzieckiem ile piłeczek znajduje się w koszyku. Dodatkowo można wykonać tablicę, na której zapisujemy zdobyte punkty.

Zabawa „Zrób to, co ja”

Zabawa polega na naśladowaniu przez uczestników min. Jeden z uczestników wykonuje minę, a drugi ją naśladuje. Ważne jest, aby pokazywane miny były śmieszne, ponieważ zabawie powinno towarzyszyć dużo radości.

Zabawa „Jestem piosenkarką”

Zabawa polega na zorganizowaniu festiwalu dla dzieci. W rytm puszczanej muzyki dzieci prezentują swoje umiejętności.(śpiewają, tańczą, recytują wiersze) Do zabawy potrzebny jest zabawkowy mikrofon, oraz drobne nagrody w postaci cukierków, naklejek itp.

Zabawa „Sałatka owocowa”

Wspólnie z rodzicami wykonujemy sałatkę owocową. Dzieci wybierają owoce do wykonania sałatki. Podczas wyboru owoców dzieci powinny podawać ich nazwy, oraz kolory. Kiedy sałatka jest gotowa wszyscy wspólnie ją spożywamy.

Zabawa „Rodzinny obrazek”

Do zabawy potrzebne są farby, pędzle i kartka o dużym formacie. Razem z dzieckiem malujemy wspólny, kolorowy obrazek, który potem możemy oprawić i powiesić na ścianie w domu, lub podarować bliskiej osobie na prezent.

Zabawa „Zgadnij, co jest w worku”

Zabawa polega na odgadnięciu tego, co ukryte jest w worku. Do worka wkładamy  różne przedmioty. Mogą to być klocki, kredki, przedmioty o różnych kształtach i  fakturach. Zadaniem dziecka jest rozpoznanie za pomocą dotyku przedmiotów znajdujących się w worku. Dziecko powinno włożyć do niego rękę i bez patrzenia odgadnąć co w niej trzyma.

Zabawa „ Plastelinowe ludziki”

Do zabawy potrzebna jest plastelina oraz małe nie potrzebne przedmioty, które znajdują się w domu. Mogą to być sznurki, wstążki, guziki itp. Zadaniem uczestników zabawy jest wykonanie jak najbardziej śmiesznego ludzika.

Przedstawione zabawy nie tylko nie pozwolą nudzić się dziecku, ale również rozwiną zmysły, polepszą więzy rodzinne, rozwiną sprawność manualną, wzbogacą wiedzę, rozwiną inwencje twórczą, umiejętności muzyczne, matematyczne, doskonalą umiejętność wyrażanie uczuć i emocji, rozwiną myślenie, mowę, spostrzegawczość oraz pamięć.

START arrow KĄCIK DLA RODZICA arrow Zabawy na nudę